ბავშვობა ვისაც ჰქონია, ეს ლექსი უნდა ახსოვდეს:
ამ ლექსს მოგვიანებით დავუბრუნდები და ბავშვობის ხსენებაზე გეტყვით, რომ და 2004 წელს დიღომში ვცხოვრობდი და კარგად მახსოვს როგორი აღფრთოვანება გამოიწვია მაიაკოვსკის ძეგლთან მდებარე სკვერში ბავშვთა მოედნის გახსნამ. მთელი დიღმის წვრილფეხობა იქ იყრიდა თავს ფერად-ფერადი საქანელებით, სასრიალოებითა და კოშკურებით გასახალისებლად. რა გასაკვირია, რომ ეს მოედანი ჩემი 3 წლის ვაჟისთვისაც უსაყვარლეს ადგილად და "ახლო მუშტაეთად" იქცა. მაშინ ნამდვილად არავის მოუბრუნდებოდა ენა იმის სათქმელად: ამ მოედანს აქ რა უნდა, ან გაღატაკებული ქვეყნის ბიუჯეტი რაში იხარჯებაო (მით უფრო, რომ მახსოვს: რომელიღაც უცხოური ორგანიზაციის საჩუქარი იყო).
კომენტარებში ხშირად მწერენ დაუნახავი ხარო. ქვეყნის რამე კეთდება და რატომ ხარ უკმაყოფილოო. რაც საჭიროა და კეთდება იმაზე ვინც აუგი თქვას, მართლა გასალანძღია, მაგრამ უაზროდ გაფლანგულ-გადაყრილ ფულს სხვისას ვერ ვიტან და როდესაც "ჩემი ბიუჯეტიდან" იხარჯება ათასები სისულელეში? თან ამ სისულელეს მერე მართლა კარგ საქმეებს მიაბამენ და მიდი არკვიე, სტატისტიკურ მონაცემებში ასი საბავშვო მოედნიდან რომელია კარგი და რომელზეა ფული ნაკეთები.
ფოტოებზე აღბეჭდილი საბავშვო მოედანი სამგორის რაიონში, მოქმედი და დანგრეული ფაბრიკა-ქარხნების მეზობლად აღმოვაჩინე.
როგორც ხედავთ, მის დამგეგმავს ჩინებული ადგილისთვის, საუკეთესო გარემოსა და მშვენიერი პროექტისთვის მიუგნია. როგორი ჩრდილი, რა ჰაერი... ახლა ხედებსა და სამეზობლოს არ იკითხავთ?..
ცალ მხარეს გზა, მეორე მხარეს მავთულხლართიანი კედელი და აქეთ-იქეთ ნაგვით მოფენილი ნანგრევები...
როგორც ფოტოზე ჩანს, საკმაოდ მზიან ამინდში, კაცი-შვილის ჭაჭანება არ არის... დარწმუნებული ვარ ზაფხულის ხვატში აქ გაჩერება საერთოდ წარმოუდგენელი იქნება.
მართალია, არც ის ვიცი, როდის გაკეთდა ეს მოედანი და არც მისი შემქმნელ-აღმაშენებელზე მაქვს ინფორმაცია. ის ვიცი ნამდვილად, რომ ამ ადგილზე პუტინის შვილსაც არ გავუშვებდი სათამაშოდ, არათუ ჩემსას, ან ნებისმიერი თბილისელისას...
შორს ვარ იმ აზრისგან, რომ ყველაფერში უგულავაა დამნაშავე. არც ის მგონია, რომ ქალაქის მერმა დაწვრილებით უნდა იცოდეს სად რა ხდება, ან რომელ კუთხე კუნჭულში რა კეთდება.