ბოლო რამდენიმე დღეა ქართველი ტელემაყურებლის დიდი ნაწილი მთელი დღე „მიჯაჭვულია“ ტელეეკრანებთან, თუმცა არა მორიგი თურქული სერიალის საყურებლად, არამედ - „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლების საქმიანობის შემსწავლელი საპარლამენტო დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომების პირდაპირ ეთერში გადაცემებისას...
განსაკუთრებულად საინტერესო გახლდათ ამ კომისიის გუშინდელი, 27 მარტის სხდომა, სადაც 2008 წლის აგვისტოს ომის დეტალებთან დაკავშირებით სამ მაღალჩინოსანს, ოღონდ უკვე თადარიგში მყოფ სამხედროს მოუსმინეს, რომელთაგან მთავარი გახლდათ გენერალ-მაიორი ზაზა გოგავა...
აგვისტოს ომის დაწყების მომენტში ბრიგადის გენერალ ზაზა გოგავას ეკავა საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბების უფროსის თანამდებობა ანუ გახლდათ ქვეყნის პირველი სამხედრო პირი, ექვემდებარებოდა უმაღლეს მთავარსარდალს -პრეზიდენტს და მასზე უკეთესად და დეტალურად ვინ უნდა იცოდეს, თუ რა ხდებოდა ჩვენი საქართველოსთვის ასეთი საშინელი ომის დაწყებამდე და მის დროს...
ამიტომაც გენერალ ზაზა გოგავას მოსმენა საპარლამენტო დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე განსაკუთრებული დაძაბულობითა და ემოციებით წარიმართა, რასაც კომისიის წევრებისთვის (რომლებიც არც მალავენ, რომ მათი მთავარი ამოცანა „ნაციონალური მოძრაობის“, როგორც პარტიის პოლიტიკური გასამართლება და დასამარებაა და შეიძლება, არა მარტო ესეც...) ამძაფრებდა ის მომენტიც, რომ თადარიგის გენერალი გოგავა ბოლო ერთ წელზე მეტია, „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობაში“ გაწევრდა, თუმცა მეორე თვეა, მან დატოვა ეს პარტია.
რა გავიგეთ აგვისტოს ომზე იმაზე უფრო მეტი, რაც ვიცოდით, მას შემდეგ, რაც საპარლამენტო დროებითმა საგამოძიებო კომისიამ, ფაქტობრივად, „ჯვარედინი“ დაკითხვა მოუწყო პირდაპირ ეთერში გენერალ გოგავას?
პირველი - გენერალმა გოგავამ ყოველგვარი მიკიბ-მოკიბვის გარეშე, რაც ამავე კომისიაზე დაკითხულ სხვა პირებს ახასიათებდათ, პირდაპირ განაცხადა, რომ ცხინვალისკენ ჯარების მიბრუნების ბრძანება მან გასცა, რაც ახსნა სამხედრო აუცილებლობით, რათა შეტევის აღმოსავლეთ მიმართულებაზე, ერედვიდან სარაბუკისკენ, შემცირებულიყო მოწინააღმდეგის ზეწოლა და მათი ძირითადი ყურადღება ცხინვალის დაცვაზე გადასულიყო.